СИБУР һәм «Алабуга» МИЗ Татарстанга өстәмә инвестицияләр җәлеп итү өчен стимул тудыралар

2022 елның 31 августы, чәршәмбе

«Нижнекамскнефтехим» ҖАҖ һәм «Алабуга» МИЗ яңа төзелә торган «Этилен 600» индустриаль паркы территориясендә сәнәгать-җитештерү эшчәнлеге алып бару турындагы килешүгә кул куйдылар. Бу карар медицина, төзелеш, ТКХ һәм башка тармаклар өчен товар җитештерүчеләр өчен уникаль тәрәзә булдыра, алар өчен Түбән Камадагы СИБУР предприятиесенең нефть-газ химиясе продукциясе чимал була ала.

«Алабуга» МИЗ индустриаль парк һәм аның резидентларын гамәлдәге һәм яңа импортны алыштыручы җитештерүләрне үстерү өчен инфраструктура белән тәэмин итәр дип көтелә. Оешманың «Этилен 600» паркы инфраструктурасына инвестицияләре - 169 млрд сум, ә аның мәйданы 2000 гектарга якын. Шул ук вакытта «Нижнекамскнефтехим» чыгара торган продукция спектры чиктәш тармакларда производстволарны үстерү өчен киң мөмкинлекләр тудыра, ә парк резидентлары өчен чимал китерүгә логистик чыгымнар булмау аларның продукциясенең конкурентлыкка сәләтен арттырырга мөмкин.

СИБУР йөзендә Алабуга һәм яңа индустриаль паркның потенциаль катнашучылары Россия Федерациясендә үсеш өчен иң яхшы озак сроклы партнер алды, - дип шәрехләде «Алабуга» МИЗ генераль директоры Тимур Шаһивәлиев.

«Бүгенге килешүләр бер ел элек кенә имзаланган һәм инвестицион проектларга кагылышлы йөкләмәләр блогын аерым билгеләгән СИБУР белән Татарстан Республикасы арасындагы килешүне үтәүнең тагын бер этабы булды. Бүгенге көндә урта тоннажлы химия өчен инфраструктураны һәм аның туемнарын үстерү бик мөһим, мондый проектларның потенциалы зур. Ә «Алабуга»ның дөнья дәрәҗәсендәге инфраструктура булдыру буенча җитди тәҗрибәсе бар һәм аны ачарга ярдәм итәр дип ышаналар», - диде «Нижнекамскнефтехим» генераль директоры Игорь Климов.

«Алабуга» МИЗ Матбугат хезмәте