Идел буе Болгарында Ислам динен кабул итүгә 1100 ел тулуны бәйрәм итүнең төп вакыйгалары

2022 елның 11 мае, чәршәмбе

«Россия – Ислам дөньясы: KazanSummit 2022» XIII халыкара икътисадый саммиты Казанда 2022 елның 19-21 маенда узачак.

Бүген Татарстан Республикасының Хөкүмәт Йортында үткән очрашуда Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе вазифаларын башкаручы Инсаф Галиев KazanSummit 2022нең барлык яңалыклары, чара кысаларында сессияләр һәм бу елда Russia Halal Expo нәрсәсе белән шаккатырачак турында сөйләде.

«Россия – Ислам дөньясы: KazanSummit 2022» XIII халыкара икътисадый саммитының эшлекле программасының төп темасы уртак куллану икътисады һәм хәләл, аерым алганда, ислам финанслары һәм партнерлык банкингы, хәләл индустриясе, яшьләр дипломатиясе, экспорт үсеше, эшкуарлык һәм инвестицияләр булачак. Чара кысаларында шулай ук Russian Halal Expo 2022 күргәзмәсе, машина төзелеше кластер форумы, Бөтендөнья хәләл көне һәм Идел буе Болгарында Ислам динен кабул итүгә 1100 ел тулуга багышланган чаралар узачак.

Саммит быел үзе белән бик күп яңалыклар алып киләчәк. KazanSummit эшлекле программасы вакытында World Halal Day дөньякүләм масштабтагы вакыйга узачак: Бөтендөнья хәләл көне 2014 елдан башлап Җир шарының төрле почмакларында ел саен уздырыла. Форумның төп максаты - хәләл-продукцияне алга этәрү. Бөтендөнья хәләл көне сессияләре инвесторларга төрле хәләл-секторларны өйрәнү өчен уникаль мөмкинлек бирә һәм аларга инвестицион мөмкинлекләрне аңларга ярдәм итә. Экспертлар реаль финанс ихтыяҗларына һәм максатларына туры китереп, инвестицион чишелешләрнең киң спектрын тәкъдим итәчәкләр.

Шуны да онытмаска кирәк, саммитның максаты - ислам финансларыннан һәм Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы илләренең инвестицион эшчәнлегеннән тыш, Россия һәм чит ил мөселман яшьләре арасында дустанә элемтәләрне ныгыту. Татарстан мөселманнары Диния нәзарәте оештырган MuslimQuiz интеллектуаль-күңел ачу уены саммит кунакларына хәләл ялы турында сөйләячәк, сессиядә сораулар тарих, икътисад, география, телләр, медицина, сәнгать, ял һ. б. юнәлешләргә багышланачак.

KazanSummit кырларында беренче тапкыр Стартап кластер сессияләре узачак. Инвесторлар һәм стартаплар очрашуы урыны: программа берничә панель дискуссияне, питч сессиясен, стартап-очрашуларны үз эченә ала. Төп утырыш «Мөселман дөньясында стартаплар экосистемасын үстерү: тенденцияләр һәм өндәмәләр» панель дискуссиясе, шулай ук «Россиядә һәм ИХО илләрендә венчур базарының яңа чынбарлыклары» панель дискуссиясе булачак.

Саммит мәйданчыгында шулай ук "Russia Halal Expo" хәләл индустриясе күргәзмәсе һәм машина төзелеше кластер форумы узачак. Моннан тыш, 20 майда 15тән 16.30 сәгатькә кадәр интервью форматында агымдагы вәзгыятькә икътисади күзәтү белән эксперт-төбәк белгече Наталья Зубаревич чыгыш ясаячак.

Russia Halal Expo күргәзмәсе 2022 елда ике көн урынына 3 көн дәвам итәчәк. Күргәзмәдә 140тан артык экспонент күрсәтеләчәк, алар арасында 7 ил: Россия, Төркия, Иран, Индонезия, Малайзия, Кыргызстан, Үзбәкстан һәм төбәкләр. Күргәзмәнең беренче линиясендә быел Татарстан Республикасы зонасы урнашачак, анда төбәкнең потенциалы тәкъдим ителәчәк. Күргәзмәнең үзенчәлеге - БМО һәм экологиянең тотрыклы үсеше, Хәләл индустриянең глобаль тенденцияләре, «уңайлы мода», туризм һәм медицина, партнерлык финанслары нигезләренә багышланган саммитның эшлекле сессияләре программасына ирекле керү. Күргәзмә территориясендә 3 конференц-зал, 2 нетворкинг-зона һәм 2 сөйләшү бүлмәсе урнашкан. Татарстан форум кунакларын Татарстан Республикасы презентациясе, фотозона, 15 видеоэкранлы көзге дивар, милли костюмнар, күләмле арт-объектлар, килешүләргә кул кую зонасы кергән киңәйтелгән сәламләү зонасы белән сөендерәчәк. Килешүләргә кул кую зонасында Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы министрлыгы һәм Төркиянең "Хәләл" стандарты буенча дәүләт агентлыгы (НАК), Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм VTK Global; Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм итү фонды һәм KOSGEB; Левантий университеты (Сирия) һәм Болгар ислам академиясе; Ислам финанс оешмаларының бухгалтерлык исәбен һәм аудитын оештыру (AAOFI), һәм Агентлык арасында килешүләр планлаштырылган.

Республикада һәм Россиянең башка төбәкләрендә яшәүчеләр саммитка алдан теркәлү буенча бушлай килә алачак. Алар өчен түбәндәгеләр ачык булачак: RUSSIA HALAL EXPO 19-21 май көннәрендә 17 сессия, ислам финанслары буенча "Бай" эшлекле интерактив уены, MuslimQuiz интеллектуаль-күңел ачу викторинасы, WORLD HALAL DAY (Бөтендөнья хәләл көне), 19-20 май көннәрендә 6 сессия; машина төзелеше кластер форумы, 19-20 май: 8 сессия, һәм традицион Modest Fashion Show Ислам модасын күрсәтү.

ТР МДН матбугат хезмәте