KazanSummit 2021нең икенче көне. Саммит кырларында пленар сессияләр һәм дискуссияләр

2021 елның 29 июле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина Татарстан Хөкүмәте әгъзалары составында халыкара сәүдә һәм сәнәгать палаталары системасы эшчәнлегенә багышланган пленар дискуссиядә катнашты. Чара «Казан Экспо» мәйданчыгында «Россия – Ислам дөньясы: KazanSummit 2021» XII халыкара икътисадый саммиты кысаларында узды.

Татарстанның Сәүдә-сәнәгать палатасы - республиканың эре һәм абруйлы бизнес-җәмәгатьчелеге, анда 2 меңнән артык әгъза бар. Пандемия вакытында палата үзен бизнеска ярдәм итүнең нәтиҗәле коралы буларак күрсәтте, хакимият органнарының әлеге институт белән хезмәттәшлегенең мөһимлеген тагын бер кат күрсәтте, дип билгеләп үтте үз чыгышында республика Президенты.

Чарада Россия ССП вице-президенты Владимир Падалко, Татарстан Республикасы Сәүдә-сәнәгать палатасы идарәсе рәисе Шамил Агиев, Ислам сәүдә-сәнәгать һәм авыл хуҗалыгы палатасы (ICCIA) генераль секретаре Йосыф Хәсән Халави, Төркия сәүдә палаталары һәм сәүдә биржалары берлеге президенты Рифат Хисарджыклыоглу һәм кайбер илләрнең ССП җитәкчеләре катнашты.

Дискуссиядә катнашучылар үзләренең Сәүдә-сәнәгать палаталарының эшчәнлеге, бизнес белән хезмәттәшлек итү тәҗрибәсе, коронавирус пандемиясе чорында эшкуарларга ярдәм итүнең яңа чараларын эшләү, шулай ук эшлекле элемтәләрне яңарту буенча агымдагы эш турында сөйләделәр.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина һәм Татарстан Республикасының Президенты Рөстәм Миңнеханов «Төньяк ‒ Көньяк» Каспий халыкара интеграцион клубының пленар сессиясе булды.

Каспий төбәге Евразиянең төп транспорт коридорларын кисешү урыны булып тора, Россиянең Сәүдә-икътисадый элемтәләре гамәлгә ашырыла торган Европадан Азиягә үзенчәлекле күпер булып тора. Иң мөһим коридорларның берсе - "Төньяк-Көньяк".

Татарстан үзенең үсеш алган сәнәгать һәм транспорт инфраструктурасына ия. Шулай ук бездә трансконтиненталь транспорт коридорлары системасында узел урынын алырга мөмкинлек бирүче икътисади-географик хәл дә отышлы. Без җир өсте, һава һәм су транспортының барлык төрләрен үз эченә алган тармаклы транспорт челтәренә ия. Мондый фикерне Татарстан Президенты пленар сессиядә белдерде.

Шулай итеп, «Европа – Көнбатыш Кытай» халыкара транспорт коридоры кысаларында М-12 трассасы төзелеше бара. Зөя төбәкара мультимодаль логистика терминалы киләчәктә Идел буе төбәгендә йөк ташуның транспорт-логистика системасының үзәге булырга мөмкин. Ә 2019 елда «Казан» халыкара аэропорты базасында Европа һәм Азиядән авиация йөк ташуларын оештыру өчен транспорт узелын төзүгә керештеләр.

«Россия — Ислам дөньясы: KazanSummit» халыкара икътисадый саммиты кысаларында инде гадәттәгечә Саклык банкының эшлекле аралашу зонасында оештырылган SberTalk сессиясе булды. Сессиядә шулай ук Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина катнашты.

Быел әңгәмәнең төп темасы - регионнарның ESG-трансформациясе. ESG-социаль, экологик һәм идарә җаваплылык өлкәсендә принципларның һәм алымнарның билгеле бер җыелмасы.

Татарстан ESG гамәлгә кертә торган алдынгы дөнья брендлары белән хезмәттәшлек итә. Мәсәлән, Coca Cola компаниясе республикада экология өлкәсендәге проектларны тормышка ашыра. Ак Барс Банк Татарстанда социаль проектларга ярдәм итү аша тотрыклы үсеш принципларын алга этәрә. Ак Барс Страхование - Россиядә ESG-рейтинг алган беренче иминият компаниясе.

Татарстан Республикасы Президенты билгеләп үткәнчә, Татарстан, яңа трендларны гамәлгә кертү локомотивларының берсе буларак, Саклык банкы белән иң тыгыз эш алып барырга җыена, шул исәптән ESG өлкәсендә.