Бөтендөнья инвестицион агентлыклар ассоциациясе (WAIPA) җитәкчесе Бостьян Скалар Талия Миңнуллинадан интервью алды

2020 елның 25 мае, дүшәмбе

Бөтендөнья инвестицион агентлыклар ассоциациясе (WAIPA) җитәкчесе Бостьян Скалар, дөньядагы агымдагы вәзгыять турында интервью сериясе кысаларында, Талия Миңнуллинага Россия вәкиле буларак сораулар бирде.

ТР ИҮА башлыгы COVID-19ның икътисадка йогынтысын йомшарту өчен нинди чаралар күрелүе, озак вакытка исәпләнгән перспективада инвестицияләрне җәлеп итү өлкәсе ничек үсәчәге һәм агентлыкларга үз стратегияләренә төзәтмәләр кертү отышлы булуы турында сөйләде.

«Беренче чиратта, без «Ярдэм» сайтын эшләтеп җибәрдек, анда төрле ихтыяҗ һәм тормыш хәлләре буенча мәгълүмат тупладык. Смс-пропусклар системасын эшләдек. Алга таба аш-су җибәрү буенча күп кенә онлайн-курслар оештырдык һәм Президент белән эшкуарлар белән онлайн-конференцияләр үткәрделәр.

Аннары без республиканың шәхси саклану чаралары белән тәэмин ителүен анализлый башладык. Бүген Россиядә битлекләр өчен 4 чимал җитештерүче бар, аларның 2се Татарстанда урнашкан, һәм алар битлек җитештерә башладылар. Шулай ук республикада бу эш белән 80 тегү производствосы шөгыльләнә. Шулай итеп, төбәктә аена 15 млн битлек җитештерелә. Бездә 15 антисептик җитештерүче бар. Медицина әйберләре җитештерүче «Аромат» компаниясе дә җитештерүне 15 тапкыр арттырган: аена 6 млн дезинфекция чарасы әзерли.

Без уңай якка омтылабыз, чөнки яңа мөмкинлекләр күрәбез. Соңгы 2 айда Татарстанда 1500 яңа теркәлгән юридик зат бар. Һәм минем уйлавымча, агентлыклар өчен бу – эчке бизнес-процессларны нәтиҗәлерәк җайга салу, инвесторлар белән эшне цифрлаштыру һәм автоматлаштыру өчен яхшы вакыт», – дип Талия Миңнуллина сөйләде.

Invest Tatarstan ютуб-каналында тулы интервью: https://m.youtube.com/user/InvestTatarstan