«Татнефтехиминвест-холдинг» ААҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды

2017 елның 28 июне, чәршәмбе

«Татнефтехиминвест-холдинг» ААҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды

Инвестицион үсеш агентлыгының җитәкчесе Талия Миңнуллина «Татнефтехиминвест-холдинг» ААҖ Директорлар советының чираттагы утырышында узды.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкләгән киңәшмәдә республика территориясендә тормышка ашыру өчен проектлар буенча инновацион тәкъдимнәр турында сөйләштеләр.

IS.Com (Португалия) компаниясе президенты Мендес әфәнде «плита-фундамент» технологиясе буенча бетон капламалар буенча доклад белән чыгыш ясады. Фундаментка полиэтилен пәрдә һәм традицион арматура урынына корычлы пластиналарны салу технологиясе юлны 40 ел буенча ремонтсыз куллануны тәэмин итә.

Advenira Enterprisis Генераль директоры һәм нигез салучы Эльмира Рябова SDN нанокомпозит капламалар турында сөйләде. Бу технологияләр Химградта «ТАТ-Адвенира» яңа заводында кулланыла. Татарстан Президенты әлеге уникаль капламаларны «Татнефть» һәм «ТАИФ» компанияләргә дә кулланырга тәкъдим итте.

Магнитолевитацион транспорт системаларын җитештерү мөмкинлеге турында «Российский маглев» (Санкт-Петербург) кластеры советының рәисе Анатолий Зайцев сөйләде. Сүз күбрәк «Универсал-контактные сети» (УКС) – магнит мендәрдәге поездларны уйлап табу турында барды.

“Татарстан яңа технологияләрне куллану өчен танылган, монда проектлар тиз бара, Татарстанда көчле техник һәм интеллектуаль нигез бар”, - дип чыгыш ясаучы билгеләде. Ул “ИнноКам” инновацион территориаль-җитештерү кластерын, “Казан – Яр Чаллы” яңа тимер юл линиясен, тизлекле шәһәр электротранспортын тимер юл белән тәэмин итү проблемасын чишү вариантларын тәкъдим итте.

Шулай ук Татарстан территориясендә югары тизлекле магистральнең бөтен линейка җитештерүне булдырырга тәкъдим ителде.

Андрей Кукол «ПромХимПроект» (Ярославль) институтының мөмкинлекләре турында сөйләде – нефть эшкәртү заводларында катлаулы объектларны проектлаучысы. Соңгы 5 елда институт  «Славнефть-ЯНОС», ТАИФ-НК, «Орскнефтеоргсинтез», ЛУКОЙЛ-Нижегороднефтеоргсинтез», «Башнефть-Уфанефтехим», НОВАТЭК, «Газпромнефть-МНПЗ» кебек Россия эшханәләрендә 20 зур проектны башкарды.

«ПромХимПроект» «ТАИФ-НК» өчен 7 проект башкарды, анда авыр калдыкларны эшкәртү комплексын төзү һәм ЭЛОУ-АВТ-7реконструкциясе дә булды.

ИТ-инфраструктурасы турында Башкортстан Сәүдә-сәнәгый палатасы вице-президенты Дмитрий Шаронов сөйләде. Ул дәүләт информацион системалар, финанс өлкәсе, эшханәләр белән идарә системасын саклау кирәклеге турында әйтте. Мөһим мәгълүмат таралуы һәм дәүләтара конфликтлар вакытында җиһазның тукталу очраклары булды.

Россиядә һәм БДБда Schneider Electric Президенты Йохан Вандерплаетсе Татарстанның нефтехимия комплексы өчен инновацияләр турында әйтте һәм Иннополис территориясендә урнаша алган биш продуктны күрсәтте.

Компания «Индустрия 4.0» өчен әзер чишелешләр, нефть һәм нефтехимия оешмаларының һәр этабы өчен инновацияләр, объектның виртуаль игезәген (Digital Twin) булдыру, тәэминат чылбыры белән идарә, бердәм идарә үзәген булдыруны тәкъдим итә.

Йохан Вандерплаетсе «Татнефть» һәм «ТАИФ» компанияләре белән конструктив диалогын һәм Schneider Electric өчен нефтегазохимия өлкәсендә тәҗрибәсенең мөһимлеген билгеләде.

Киңәшмә азаганда «Татнефть» ААҖ генераль директоры Наиль Маганов һәм Йохан Вандерплаетсе Хезмәттәшлек буенча ният турында килешүгә кул куйдылар. Аның буенча нефть һәм газ чыгару, эшкәртү һәм нефтехимия өлкәсендә технологик процессларны үстерү һәм оптимизацияләү булачак. Компанияләр бердәм озак вакытлы комплекслы үсеш программаларын һәм уйлап табуда катнашырга һәм нефть һәм газ өлкәсендә җитештерү белән идарә автоматизацияләнгән  системаларын булдыру буенча поректларны тормышка ашырырга планлаштыралар.