Татарстанда «Акыллы шәһәр» һәм «Smart Sport» пилот проектлары эшли башлаячак

2019 елның 14 октябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина һәм Illuminate International Company BVBA компаниясенең коммерция директоры Даниил Елизаров Татарстан Республикасы территориясендә «Акыллы шәһәр» һәм «Smart Sport» проектларын гамәлгә кертү һәм тормышка ашыру буенча хезмәттәшлекне күздә тоткан килешүгә кул куйдылар.

«Мин сезнең Татарстанны проектларны гамәлгә ашыру өчен сайлавыгызга бик шат. Алар уңышлы булыр дип ышанам. Без моның өчен төрле яклап ярдәм итәргә әзер. Стратегия-2030га таянып, Татарстанда уңайлы шәһәр мохите үсешенә һәм гражданнарның озын гомерлелеген саклауга зур игътибар бирелә. «Акыллы шәһәр» һәм «Smart Sport»ны тормышка ашырып, без гражданнарның уңайлы, сәламәт һәм куркынычсыз киләчәгенә яңа югары технологияле стартка чыгабыз», – дип Талия Миңнуллина ассызыклады.

Пилот проектларны гамәлгә ашыру яктырту (115 яктырткыч), видеокүзәтү (41 камера), хәбәр итү системасы (37 очко), хәвеф төймәләре (19 нокта), Wi-Fi (27 керү урыны), элемтә операторларының база станцияләре һәм «Акыллы Спорт» – 2.

Яшәү һәм сәламәт яшәү рәвеше алып бару өчен уңайлы һәм куркынычсыз киңлекләр булдыру, беренче чиратта, Казанда, бөтен регионга масштаблау перспективасы булган шәхси акчалар хисабына гамәлгә ашырылачак.

Smart Sport – массакүләм спортны, шул исәптән урам мәдәниятен үстерү өчен инновацион сервислар, ул Illuminate International Company BVBA компаниясеннән бер технологик карарда интеграцияләнгән. Шулай итеп, спорт чаралары һәм бәйрәмнәр оештыру максималь рәвештә уңайлы булачак. «Smart Sport» сервислары ярдәмендә яшьләр «акыллы багана»га махсус мобиль кушымта аша җиңел эшли ала:

- урам спорты өчен онлайн ачык мәйданчыклар броньлау;

- турнирга заявкалар рәсмиләштерергә һәм спорт чараларын исәпкә алырга;

- шәхси һәм команда рейтингын исәпләүне, шул исәптән халыкара мәгълүмат хезмәтләре белән интеграцияләү хисабына, мәсәлән, FIBA3x3;

- ярышлардан сурәтләрне интернет челтәренә чыгарырга һәм бөтен ил һәм дөнья буенча онлайн аудиторияне җыярга;

- хайлайтларның видеоязмасын күчереп алырга яки бөтен чараларны тулысынча социаль челтәрләрдә уртаклашырга;

- системаның аудио системасына «акыллы багана»га урнаштырылган һәм «Smart Sport» кушымтасына плей-листлар хисабына чараның музыкаль атмосферасын булдырырга;

- онлайн медицина иминиятен рәсмиләштерергә, ашыгыч ярдәм чакыртырга;

- хәтта ашарга заказ бирергә дә.

Бу сервисларның барысы да Татарстанда гына түгел, ә бөтен ил буенча, Russia Unites җанатарлар иҗтимагый берләшмәсе һәм Illuminate International Company BVBA компаниясе белән берлектә, массакүләм спортны үстерүгә этәргеч бирергә тиеш.