Зур мәгълүмат – зур тәҗрибә: Кырым Республикасы Татарстан Республикасыннан

2019 елның 7 октябре, дүшәмбе

Кырым Республикасы Министрлар Советы Рәисе Юрий Гоцанюк җитәкчелегендәге Кырым делегациясе бүген Казанга килде. Гадәттәгечә, хезмәттәшлек урнаштыру өчен сөйләшүләр өстәле артында Татарстан Республикасының бердәм презентацион үзәк аша ятты.

«Күп очракта Татарстанның уңышлары, Президентыбыз Рөстәм Нургали улы Миңнехановның үзара тулыландыручы команда булдыра алуында, дип саныйм. Статистика буенча, без көн ярымнан ике миллион долларга кадәр акча җәлеп итәбез. Безгә инвестицияләр чит илләрдән генә түгел, Россия төбәкләреннән дә килә, алар Мәскәү һәм Санкт-Петербург белән генә чикләнми. Без хезмәттәшләребез белән инвестицион сәясәт урнаштыру буенча актив эш алып барабыз. Безнең инвестицион үсеш агентлыклары Милли ассоциациясе бар, аның идарә әгъзасы мин. Мәсәлән, узган атнада Татарстанда съезд узды, аның кысаларында без бөтен Россиядән 140 инвестициончы һәм алдынгы чит ил белгечләре белән тәҗрибә уртаклаштык һәм Россия Федерациясе Хөкүмәтенә һәм икътисадый үсеш министрлыгына карауга тәкъдимнәр әзерләдек», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.

Илнең икътисади үсеше өчен мөһим программаларны, шул исәптән республика маркетинг үзәге мисалында да, Татарстан Республикасы Дәүләт заказы агентлыгы генераль директоры Яков Геллер тәкъдим итте.

Эшмәкәр базар табарга, ихтыяҗ булган продукт булдырырга тиеш. Татарстан Хөкүмәте дәрәҗәсендә бу постулат базислы булып тора, Россия һәм дөнья базарында продукцияне алга этәрү һәм кооперация элемтәләре булдыру өчен мәйданчыклар булдырыла.

«Минемчә, бу зур мәгълүматлар белән эшләүнең бик яхшы үрнәге – мәгълүматны җыю һәм эшкәртү принцибы. Татарстанда дәүләт хезмәтләре порталы эшли, анда республиканың һәр гражданы теркәлгән. Хәзер барысы да санга күчә, шуңа күрә аңлаешлы итеп күренә», – дип өстәде Талия Илгизовна.

Кунаклар, үз чиратларында, җылы һәм файдалы кабул итүләре өчен рәхмәт белдерделәр һәм регионнар арасындагы хезмәттәшлеккә өмет белдерделәр.

«Сез безгә мөмкин кадәр тизрәк килсен өчен, җитәкчегездән сораячакбыз. Без сезнең ярдәмгә, нәкъ менә сез алып барган эш тәҗрибәсенә мохтаҗ булуыбызны тоябыз. Рәхмәт!» – дип ассызыклады Юрий Михайлович.