AIM: максат ирешелде

2019 елның 8 апреле, дүшәмбе

Бүген Дубайда (БГЭ) AIM 2019 IX Еллык инвестицион форумы эшли башлады, ул «Туры инвестицияләрне чагылдыру: цифрлы глобализация аша дөнья икътисадын тулыландыру» темасына багышланды. Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина Президент Рөстәм Миңнеханов җитәкләгән Татарстан делегациясе составында катнаша.

Форумны БГЭ премьер-министры, Дубай идарәсе Мөхәммәд бин Рәшид аль Мактум катнашуы һәм патронажы астында үтә.

Тантаналы ачыш церемониясендә Рөстәм Миңнеханов Татарстанның бөтен юнәлешләре буенча лидер булуына омтылуын билгеләде.

Пленар утырышта Рөстәм Миңнеханов Россия турында чыгыш ясады һәм цифрлы трансформация һәм инновацион үзгәрешләрнең үсешнең иң приоритетлы юнәлешләрнең берсе булуын ассызыклады.

«Мин Россиянең иң үсеш алган сәнәгый субъектларның берсе – Татарстан Республикасы исеменнән чыгыш ясыйм. 4.0 технологияләр – Татарстан өчен генә түгел, илебез өчен приоритетлы проект», – дип Рөстәм Миңнеханов билгеләде. Цифрлы икътисад 12 приоритетлы милли проектлар санына керә һәм үз эченә цифрлы технологияләр, кадрларны әзерләү, куркынычсызлык, сәнәгый һәм дәүләт секторлар белән эшне ала. Цифровизация Татарстанда «КАМАЗ», «Татнефть», Казан вертолет заводы кебек зур оешмаларда тормышка ашырыла. Индустрия 4.0 халыкның яшәү сыйфатын үзгәртәчәк.

Форумда гадәт буенча инвесторлар һәм инвестицион проектларның инициаторларының очрашу өчен мәйдан булып тора. Талия Миңнуллина хезмәттәшлек өлкәләрен киңәйтү һәм товар әйләнешен арттыру өчен берничә эшлекле очрашуны уздырды.

«Берләшкән Гарәп Эмиратлары – Татарстан өчен мөһим партнер, аның белән мөнәсәбәтләр тиз үсә. Регионның яхшы үсешенең төп күрсәткечләрнең берсе – инвестицион климат. AIM  халыкара аралашу, тәҗрибә белән алмашу, үзара үсеш перспективаларын төзү өчен мәйданга әйләнә», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

Татарстан-Италия бизнес берләшмәсенең хезмәттәшлеген ныгыту буенча эшне Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы Италия сәүдә агентлыгы белән бергә ныгытты.

Forbes рейтинг агентлыгы вәкилләре белән бердәм проектларны уздыру перспективалары төзелгән.

Составына 27 компания кергән халыкара корпорациясе җитәкчелеге белән Талия Миңнуллина төзелеш, кунакханә бизнесы, сәүдә, логистика, спорт индустриясе үсеше өлкәләрендә бердәм проектларны гамәлгә ашыру буенча сөйләшүләр уздырды.

Гарәп Эмиратларында урнашкан холдинг вәкиллрәе белән мөнәсәбәтләр төзелгән.

Хезмәттәшлекне киңәйтү турында сөйләшүләр Варшавадагы Бөтендөнья сәүдә үзәге рәисе Жак Турель һәм Мәскәү Хөкүмәте министры Сергей Черемин белән узды.

30 еллык эш тәҗрибәсе булган компания рәисенә Талия Миңнуллина Татарстанның икътисади эшчәнлеге, республика территориясендә тормышка ашырылучы проектларга компаниянең уйлап табуларын кертү өчен республика оешмалары турында сөйләде.

Беренче көндә 2018 ел нәтиҗәләрен ясадылар. Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы Үзәк Азия регионы, Кавказ һәм Россиядә инвестицияләрне җәлеп итү буенча иң яхшы агентлык булып танылды һәм AIM Еллык инвестицион форумының бүләгенә лаек булды.

Форум 10 апрельгә кадәр дәвам итәчәк. Гадәт буенча AIM 100 илдән 500дән артык компанияне җәлеп итә. Татарстанның алдынгы компанияләр шулай ук күргәзмә экспозициясе кысаларында күрсәтелде.